Vlastnosti světelných zdrojů

17. 5. 2022

Druhy patic

Co je to vlastně patice?

Patice je část žárovky, ve které je usazena baňka a osvětlovací těleso. Patice zapadá do objímky a přenáší elektrický proud ze sítě do žárovky. Existuje spoustu druhů patic, nejčastěji se v praxi setkáme s paticí šroubovací, bajonetovou a kolíčkovou. Nejčastěji používaná patice je velká šroubovací patice E27, která se používá především pro hlavní osvětlení místnosti. U bajonetových patic je nejčastěji používaná patice s označením GU10, která se využívá v bodových světlech.

 

 

Přehled tvarů

Po výběru patice následuje výběr správného tvaru žárovky. V praxi se setkáme s 8 druhy tvarů, jaký typ si vyberete záleží na typu svítidla nebo vaší osobní preference.

Typy zdrojů

Klasické LED zdroje

Během posledních pár let přišel velký „boom“ v nástupu moderních úsporných technologií. Cílem těchto nových světelných zdrojů je v první řadě úspora elektrické energie, kterou jistě ocení každý z nás. Klasické LED zdroje jsou ideální náhradou za klasické žárovky. Mezi hlavní výhody patří úspora energie až 90 % a životnost až 15 let při používání v denním provozu cca 2,7 hodin.

 

 

 

Filamentové LED zdroje

Konstrukce filamentových žárovek je vytvořena tak, že uživatel vidí pouze skleněnou baňku s vlákny uvnitř (filamenty), které produkují světlo. Ostatní součástky, které jsou potřebné k provozu LED zdroje, jsou ukryté v patici. Tyto filamentové LED zdroje se vyrábí ve všech běžných tvarech, jako u klasických žárovek. Mezi hlavní pozitivita patří malá spotřeba elektrické energie, velmi nízká teplota na povrchu žárovky, možnost volby teploty světla a v neposlední řadě také neohřívání osvětlovaného předmětu.

 

 

 

Halogenové zdroje

Halogenové zdroje jsou oproti klasickým žárovkám zhruba o 30 % úspornější, naproti tomu ale vyzařují více jasného světla. Výhodou je odolávání častému zapínání a vypínání a okamžitý náběh světla. Díky tomu jsou vhodné jako například osvětlení schodiště, koupelny nebo kuchyně.

 

 

 

Úsporné zářivky

Úsporné zářivky jsou skvělou náhradou za klasické zářivky. Mezi hlavní výhody patří jejich životnost, která je až 15 000 hodin (klasické žárovky mají zhruba 1 000 hodin) a šetří až 80 % energie více než klasické žárovky. Nevýhodou může být větší velikost žárovek a jejich pořizovací cena.

 

 

Teploty světla

Barva LED světla – teplá, denní nebo studená bílá?

Bílé světlo můžeme rozdělit na teplé, neutrální a studené. Každý z těchto typů určitým způsobem ovlivňuje naši náladu, atmosféru v místnosti nebo také vnímání okolí. Studené světlo má efekt stimulace smyslů a podporuje schopnost koncentrace, naopak teplé světlo pomáhá navodit pocit klidu a relaxu. Při určování teploty světla používáme termín „teplota chromatičnosti“, která se udává v Kelvinech (K).

 

Jak nahradit klasickou žárovku LED zdrojem?

Pokud vás výhody LED zdroje zaujali a rádi byste ve vaší domácnosti vyměnili klasické zářivky za LED, přinášíme vám tabulku, která vám pomůže se správným výběrem.

Používáme soubory cookies, ať víme, jak naše služby neustále zlepšovat.

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

Upravit
Rozumím