Renovace kovu

Kov je odolný vůči počasí i nešetrnému zacházení. Pokud mu jednou za pár roků dopřejete komplexní péči, bude vám sloužit desítky let. I proto je tak oblíbeným materiálem pro zahradní nábytek, ploty, branky nebo zábradlí. Při renovaci kovových předmětů je klíčovou fází příprava povrchu. Výběru barvy se už dnes nemusíte bát a samotné natírání je zábava.

Odstranění rzi a staré barvy

Prvním krokem je příprava povrchu. Ta může sahat od pouhého odmaštění až po práci s bruskou. Nejjednodušší je postup v případě, kdy chcete pouze obnovit vzhled stávajícího nátěru. O něco více práce dá přítomnost koroze nebo mnoha starých vrstev barvy.

Oživení nátěru

Typicky se jedná o zábradlí nebo židle, kde je místy barva už ohlazená či osahaná. Nikde se neodlupuje, ale prokukuje přes ni rez nebo kov. Tady stačí povrch omýt od nečistot a pak odmastit. Případně jemně zbrousit smirkovým papírem.

Odstranění koroze

Na tu je potřeba buď chemie, nebo broušení. V prvním případě použijete odstraňovač rzi neboli odrezovač. Vybrat si můžete buď oplachovací, nebo bezoplachový. Na postižená místa ho aplikujete štětcem a necháte působit. Rez se promění v povlak, který odstraníte podle návodu výrobce. Místo chemie můžete na korozi jít rovnou s brusným papírem, ocelovým kartáčem, bruskou nebo speciálním drátěným okružním kartáčem do vrtačky. Pozor na odletující ostré kousky materiálu – nezapomeňte si nasadit ochranné brýle!

Odstranění mnohovrstevnatých starých nátěrů

Pokud vidíte mnoho odlupujících se vrstev starších barev, je nejlépe je odstranit všechny. Typicky se jedná o zábradlí, ploty nebo tyče na sušení prádla, které byly v uplynulých desetiletích opakovaně přetírány. Na větších a rovnějších plochách jde starý lak odrbat bruskou nebo drátěným kartáčem.

U komplikovanějších ploch jako jsou rohové sváry nebo očka pak můžete použít odstraňovač starých nátěrů. Naneste odstraňovač a nechte jej působit podle návodu. Následně odstraňte vrstvu staré barvy špachtlí a případné zbytky přebruste smirkovým papírem. Jeden litr odstraňovače by vám měl stačit přibližně na 8 až 10 metrů čtverečních plochy.

Výběr barvy: základ a vrchní, nebo vše v jednom?

Výzkum na poli barev přinesl v posledních letech zjednodušení – s moderními laky a barvami je natírání snadné a nemusíte být odborník na chemii. V praxi se můžete nejčastěji potkat se čtyřmi skupinami nátěrových hmot:

 

Základová barva

 • na nových materiálech bez povrchové úpravy vytváří vrstvu, na níž dobře přilnou další barvy
 • na již natírané a dobře očištěné plochy udělá perfektní podklad pro vrchní nátěr
 • může obsahovat antikorozní složky, které brání vzniku případné koroze

Antikorozní nátěr

 • na povrchy již napadené korozí
 • zbytkovou rez ošetří a zakonzervuje, aby dále nepostupovala

Jednovrstvé barvy (tzv. samozákladová barvy)

 • plní současně funkci základovky i vrchního nátěru – pak se označuje jako 2 v 1
 • různé druhy a provedení, některé mají také antikorozní funkci nebo ochranu proti UV
 • pokud na plechovce najdete nápis 3 v 1, obvykle obsahuje navíc buď antikorozní základ nebo UV ochranu

Speciální barvy

 • barva na vany
  • dvousložkový epoxidový vrchní nátěr na spravení smaltovaného povrchu vany
 • žáruvzdorné barvy
  • ideální na ošetření kamen, komínů nebo grilů
  • velice populární je kovářská čerň, vybrat si můžete ale i stříbrnou

Barvy ve spreji

 • výhodné na složité nebo nedostupné povrchy
 • na menší plochy, opravy
 • 400 ml sprej vám vystačí maximálně na plochu 1,5 metru čtverečního
UNI HOBBY TIP: Syntetická, nebo vodou ředitelná barva? Oba druhy mají své klady i zápory. Syntetické barvy schnou o něco déle. Vodou ředitelné barvy při natírání nepáchnou. Po zaschnutí jsou oba typy barev bezpečné a odolné pro vnitřní i venkovní použití.

 

Natírání

 

V porovnání s přípravou povrchu je samotné natírání jednoduchou zábavou. Většinu barev není nutné nijak ředit, jsou namíchány v ideální konzistenci již od výrobce a stačí je dobře promíchat a můžete natírat. Po zaschnutí první vrstvy nátěru pokračujte druhou. Pro co nejlepší ochranu a vizuální výsledek zvažte ještě třetí nátěr. Pokud dáváte přednost práci s jednoúčelovými barvami, začnete základovou barvou. Na tu po zaschnutí naneste vrchní barvu, ideálně ve dvou, pro puntičkáře ve třech vrstvách.

Do barvy namáčejte štětec jenom konečky štětin a otřete jej o okraj plechovky, abyste na povrch nepřenesli příliš mnoho barvy. Měla by tendenci stékat a na povrchu by vám zůstaly viditelné pramínky, na hranách se pak můžou utvořit útvary podobné krápníkům. Barvu proto pečlivě roztírejte všemi směry. První nátěr je lepší udělat štětcem – lépe se spojí s podkladem a dobře se chytne. Když sáhnete po tom správném, ušetříte si spoustu práce. Jak vybrat správný štětec se dozvíte v tomto článku. U aplikace válečkem se také snažte o dokonalé rozetření barvy. Pokud vám přeci jenom někde přischne větší množství laku, počkejte, až zcela zaschne. Pak jej jemně zbruste a znovu přetřete. Finální vrstva se dobře dělá válečkem, barva se perfektně slije a povrch má pak dokonalý vzhled.

 

UNI HOBBY TIP: V chladnu barva hůř prosychá, v parnu naopak vysychá příliš rychle a nesouměrně. Pro natírání je optimální teplota kolem 10-20 °C. Pamatujte na to, že kov, na rozdíl od dřeva, dobře vodí teplo. Proto raději natírejte ráno než večer po rozpáleném dni. Vyhnout byste se ale měli i hodně větrným dnům nebo průvanu.  Většinu barev nelze nanášet, pokud je méně než plus pět stupňů Celsia.
Používáme soubory cookies, ať víme, jak naše služby neustále zlepšovat.

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

Upravit
Rozumím