Příprava dřeva na zimu

Ceny plynu a elektřiny rostou a nikdo z nás neví, jak se v budoucnu budou vyvíjet. Kdo je připraven, není pak ošklivě překvapen. Díky topení dřevem budete mít jistotu, že v případě nouze vám a vaší rodině zima nebude. Na rozdíl od pelet se dřevo dá sehnat vždy a všude, a přitom je ekologičtější než uhlí. Nezabere vám drahocenné místo ve sklepě, nejlépe mu bude na slunci na zahradě.

Topení dřevem se opět dostává do popředí zájmu každého, kdo chce přečkat zimu v teple. Co všechno je potřeba nachystat a jaké pomocníky zvolit, abychom se s příchodem mrazíků mohli těšit z hřejivého pohledu na plápolající oheň?

 

Sekyrky

Na ruční sekání dřeva je nutné mít kvalitní sekeru. Zvlášť, pokud budete štípat víc než jeden špalek, na sekeře nešetřete. Pořiďte si štípací sekeru s lehkou laminátovou rukojetí, nebo s bytelnou jasanovou násadou. Skvělou službu také udělá štípací klín v kombinaci s kalačem.

 

UNI HOBBY TIP: Pro občasné večery u krbu

Pokud si chcete jen čas od času vykouzlit pěknou atmosféru u krbu, nemusíte se s dřívím trápit vůbec – kupte si u nás malý desetikilový balík kvalitních bukových polínek. Dřevo v něm je dokonale vysušené a může se ihned použít.

 

Štípače a štípací klíny

Každý, kdo někdy naštípal víc jak tři kubíky dřeva, ví, že štípání je práce náročná, vyčerpávající a že z ní bolí záda. A proto je možné si pořídit štípač.

 

UNI HOBBY Tip: povolejte na štípání mladší členy domácnosti

Možná se bojíte dát vašim pubertálním dětem do rukou sekeru, ale štípače se bát nemusíte. Je vybaven pojistkou i ochranným štítem proti odletujícím třískám. Tak či tak, vyskládat celý dřevník je práce na celé odpoledne, příjemně unaví a zklidní mysl. Vy si můžete zatím v klidu odpočinout.


Pokud potřebujete štípat mnoho kubíků nebo veliká polena, pak si pořiďte výkonný a stabilní vertikální štípač dřeva. Dokáže vyvinout štípací tlak až 15 tun, takže je srovnatelný s profesionálními stroji. Štípání s ním je bezpečné a rychlé. Veliká výhoda je, že se ke štípání nemusíte shýbat a šetříte tak svá záda.

Pokud budete štípat denně menší objemy a nepotřebujete nijak atypicky veliká polena, pak si vystačíte se štípačem horizontálním. Také on vás vysvobodí od náročné práce, snadno s ním totiž naštípete i čerstvé dřevo rychlostí až 100 polen za hodinu. Jednoduše položíte špalek, stisknete zároveň pojistku a tlačítko a štípací klín pomalu tlačí až rozštípne kulatinu na menší kusy.

UNI HOBBY Tip: dřevorubec má dřevo nejlevnější

Dřevo si můžete koupit už naštípané, ale chcete-li ušetřit, pak si kupte špalky, nebo se domluvte s vaší obcí nebo s lesníky na samotěžbě. Sami si tak v lese pokácíte, odvětvíte a rozřezáte stromy, které si pak odvezete domů, kde z nich pomocí štípačky vyrobíte polínka.

 

 

 

Motorové pily a ostřičky řetězů

Než začnete řezat špalky, pořiďte si stabilní kozu na řezání dřeva. Na samotěžbu v lese si pořiďte benzínovou řetězovou pilu. Na menší kmínky nebo na řezání špalků na zahradě vybírejte mezi pilami elektrickými a AKU řetězovými pilami. Elektrické jsou o něco levnější, akumulátorové mají výhodu v tom, že se vám nebude nikde nebezpečně motat kabel.

Pily potřebují pravidelně ostřit řetěz, jinak se vám s nimi nebude dobře pracovat. Pořiďte si chytrou poloautomatickou ostřičku řetězů, která řetěz posunuje a automaticky upíná. Díky tomu je ostření řetězu snadné.

UNI HOBBY Tip: vozíky na převoz
Pokud si pro dřevo pojedete sami, pořiďte si na něj přívěs. Menší vzdálenosti vám pomůže překonat šikovný. Přívěsný vozík se hodí každou chvíli, je to skvělý pomocník pro stavbu, stěhování i třeba na vožení hnoje na zahradu.

 

 

Dřevníky na uskladnění dřeva

Aby dřevo hezky prosychalo a mohl k němu vzduch, je dobré ho uložit do dřevníku. Pokud chcete, aby dříví plnilo také zdobnou funkci a vaší zahradě dodalo šmrnc a potěšilo i manželčino oko, pak jednoznačně volte dřevník ze dřeva. Pokud hledáte levné a praktické řešení, zvolte kovový dřevník s plachtou.

Dřevník si můžete snadno postavit také sami. Pořiďte si kvalitní pozinkovanou konstrukci, do níž jen jednoduše zasunete dřevěné trámky. Bez vrtání, bez zdění, hned je hotovo!

Uvnitř v domě pak je dobré mít několik polínek do zásoby, kdyby pršelo. Skladovat je můžete v moderních kovových dřevnících, ve výklencích, pod lavicí nebo v krásných koších na dřevo. Můžete si taky snadno vyrobit hezký domácí dřevník z pár dřevěných prken, které vám naši kolegové rádi zkrátí na požadovanou délku. Některá krbová kamna mají integrovaný prostor pro uskladnění dřeva přímo pod topeništěm, což vypadá velice efektně.

 



Sporáky a krbová kamna

Skvělá investice je větráček na rozvádění teplého vzduchu. K dostání je buď verze k zavěšení na kouřovod, nebo ventilátor, který lze položit přímo na horká kamna.

Nejkrásnější a také velice účinné jsou vestavné krbové vložky. Dokážou vytopit veliké prostory a můžete je dokonale přizpůsobit na míru vašemu interiéru. Jejich instalace je sice složitější, ale pokud to s topením myslíte vážně, krbová vložka je jasný favorit.

Krbová kamna se oproti tomu dají nainstalovat během jediného dne. Také kamna vynikají vysokou účinností pohybující se až u 80 %. Vybírejte mezi romantickými kachlovými kamny, které akumulují teplo a dlouho jej pak sálají do místnosti, seversky vypadajícími litinovými kamny, které vydrží téměř věčnost, nebo moderními keramickým kamny, které zapadnou do každého interiéru a umožní vám sledovat plameny ze tří stran.

Pokud budete chtít v kamnech i vařit a péct, pak si pořiďte sporák. Moderní sporáky jsou stejně hezké, jako krbová kamna. Na chatu se zase budou lépe hodit sporáky v retro designu, které vám připomenou vaši babičku. Bublanina v nich upečená chutná mnohem lépe než ta z elektrické trouby.

 

Co byste měli o dříví vědět

Jak vypočtu, kolik dříví protopím?

Začněte pohledem na vaše roční vyúčtování plynu (obvykle chodí poštou v červnu). Naleznete tam všechny zásadní údaje.

Celková spotřeba rodinného domu se obvykle pohybuje mezi 10 a 30 mWh, respektive 1 000 až 3 000 m3 zemního plynu. Podívejte se na letní měsíce – netopíte, tedy hodnota odečtená v létě je jenom za ohřev vody a za vaření. Rozdíl mezi zimními a letními teplotami je tedy maximální hodnota, kterou můžete nahradit topením v kamnech.

Pokud přecházíte z moderního plynového kotle s účinností vyšší než 80 %, pak ještě spotřebu vynásobte rozdílem v účinnosti. My v našem příkladu počítáme, že starší plynový kotel a nová kamna na dřevo mají podobnou účinnost.

Výhřevnost
  • zemní plyn 10 kWh/m3
  • proschlé palivové dříví 4 - 4,5 kWh/kg
  • 1 m3 zemního plynu má tedy podobnou výhřevnost jako 2,5 kg proschlého dřeva

Dříví se neprodává na váhu, ale na objem. V závislosti na druhu dřeviny se pak objem liší. Ideální je kupovat dříví již proschlé. Pokud výhodně seženete čerstvé dříví, umístěte je do dřevníku a nechte co nejdéle prosychat (ideálně dvě sezony, v kritickém případě alespoň přes jedno léto).

Orientační příklad:

Novákovi na plynu vaří, ohřívají vodu i topí. Jejich roční spotřeba 15 MWh (15 000 kWh), respektive 1 400 m3. Letní spotřeba je 300 kWh, celkově za 12 měsíců tedy spotřebují na ohřev vody a vaření 3600 kWh. Zbytek, tedy 11 400 kWh spotřebovávají na vytápění. To odpovídá zhruba 1 100 m3 plynu, dřeva budou potřebovat asi 2,5krát více.

Celkem tedy potřebují více než 2 700 kg suchého palivového dříví. Topit chtějí smrkovým dřívím, jeden prostorový rovnaný metr proschlého smrku váží asi 415 kg. Budou tedy potřebovat zhruba 6,5 kubíku. Pokud by chtěli kupovat dříví sypané, budou potřebovat 8,5 až 9 kubíků.

 

Nápověda: jak se zorientovat v jednotkách

Pozor na označení „metr dřeva“, ze kterého není jasné, jestli bude dřevo vsypáno nebo naskládáno.

kubík (prostorový metr, metr krychlový, 1 m3)

->

krychle o objemu 1 m3 (rozměry 1x1x1 metr)

plnometr (PLM)

 

->

hypotetický čistý objem dříví. Plnometr je jednotka vhodná pouze k výpočtům, v maloobchodě se s ní nesetkáte.

 

prostorový metr sypaný (PRMS)

 

->

z nakladače nebo pásu jsou polínka vsypána do krychle o objemu 1 m3. Zůstane tak mezi nimi poměrně hodně prázdného místa (až 40 %).

 

prostorový metr rovnaný (PRMR)

 

->

do stejné krychle o objemu 1 m3 jsou polínka palivového dřeva ručně vyskládána. Vejde se jich tam tak o třetinu více, ale do ceny se vám draze započítá ručně skládání.

 

Používáme soubory cookies, ať víme, jak naše služby neustále zlepšovat.

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

Upravit
Rozumím