Jarní probuzení trávníku

Na jaře je potřeba věnovat trávníku zvýšenou péči, aby byl po celou sezónu krásně zelený a hustý, tak pouhé sečení a zalévání stačit nebude. Tráva dostala přes zimu pořádně zabrat, po oblevě vypadá sešle a ke svěžímu zelenému má daleko. Když jí pomůžeme, za pár týdnů se můžeme těšit ze zeleného porostu.

Ideálním obdobím pro jarní vertikutaci (provzdušňování) je březen a první polovina dubna. Především záleží na počasí.

Regeneraci zahájíme jednoduchou očistou, sesbíráme spadané větvičky a listí a zbavíme se staré trávy. Trávník je vhodné posekat na co nejnižší výšku mezi 3 až 4 centimetry a nechat zhruba dva dny proschnout. Úprava se nedoporučuje provádět u nově založené travní plochy.

Po vertikutaci zajistíme trávníku přísun živin v podobě trávníkového hnojiva.

Jestliže se po zásahu objeví prořídlá a holá místa, je potřeba je dosít travní směsí, které se hodí i na opravy stávajících travních ploch.

Nečistoty včetně mechu uložte do kompostu a důkladně je proházejte zeminou Během roku se rozloží a přemění ve vysoce úrodnou kompostovou zeminu, se kterou například trávník můžete přihnojit.


VERTIKUTACE - je metoda mechanického odstranění zplstnatělých zbytků trávy, plevelů a mechů a zároveň slouží k prořezání svrchní vrstvy půdy.


Mech, odumřelá tráva či zbytky spadaného listí ohrozí každý trávník.
Mohou být příčinou zplstění, které následně ztíží pronikání vody, vzduchu a živin do půdy a váš trávník tak budou pomalu zabíjet.

Na první pohled vertikutátor připomíná spíše sekačku, avšak princip vertikutátoru spočívá v zařezávání tuhých ocelových nožů, nebo pružin do zeleného koberce, což zajistí lepší přísun živin, vláhy a vzduchu směrem ke kořenovému systému.
Velké otáčky nožů nařezají travní drny, čímž se podpoří tvorba nových výhonků, zvětšuje se kořenový systém, porost snáze přijímá živiny, houstne a zabraňuje se nežádanému vyholování půdy.


VERTIKUTACÍ také omezujeme riziko šíření houbových chorob a potlačujeme šíření plevelů


Výběr vhodného vertikutátoru:

Pro péči o středně velké trávníky můžete využít vertikutátor s elektrickým pohonem. K jeho nesporným výhodám patří snadná manipulace, nízká hmotnost a hlučnost. Navíc elektrické travní frézy nevyžadují prakticky žádnou údržbu.

Benzinové verikutátory mají ve srovnání s elektrickými vyšší výkon a nijak vás nelimitují v pohybu. Nevýhodou může být pro některé uživatele vyšší hlučnost a také potřeba pravidelného servisu. Nicméně benzinové vertikutátory si lehce poradí i s tvrdou půdou a velmi zanedbaným trávníkem.

U nás si můžete vybrat z široké nabídky zahradní techniky.

Používáme soubory cookies, ať víme, jak naše služby neustále zlepšovat.

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

Upravit
Rozumím