Jak uspořit na domácím osvětlení

17. 10. 2022

Dnešním jednoznačným trendem je pořídit si LED osvětlení. Moderní LED technologie nabízí celou řadu výhod - od volby barvy osvětlení (pracovní a aktivní bílé světlo např. 4 000 K nebo naopak relaxační a klidové žluté světlo 2 700 K), přes stmívání, výběr barvy osvětlení až po programování časovým režimů či ovládání mobilem.

Stejné místo, jiná světelná atmosféra

1. Chci úsporu s minimálním úsilím

Nejjednodušší a nejrychlejší bude vyměnit vaše stávající žárovky a zářivky za tzv. LED retrofity. Retrofity se jim říká proto, protože pasují do těch původních objímek a patic. Tedy vezmete původní a v obchodě vyberete takovou, která má stejnou patici. Např. řada OSRAM LED Value, která má výborný poměr cena-výkon s barvou světla 2 700 K.

Nejčastější patice jsou:

E27 (60 % svítidel), E14 (většinou lampičky), GU10 (tzv. bodovky do svítidel), GU 5.3

Jednoduchým modelovým výpočtem se pomocí LED zdrojů dá ušetřit až 90 %.

Srovnání mezi technologiemi

Watty, lumeny, náhrady a substituty

Dnes už i 5W „ledka“ svítí stejně jako 60W klasická žárovka. Říká se tomu příkon a je to přesně to „číslo“, kde se šetří. Nicméně už to míň vypovídá o tom, jak zdroj/svítidlo svítí. Proto je dobré sledovat i tzv. lumeny – tedy veličinu, která se jmenuje světelný tok, a udává, jak moc „žárovka“ svítí. Žhavená 60W žárovka má typicky kolem 800 lm a stejně tolik má dneska 5W LED zdroj. Ale nebojte, většinou tam někde v názvu je i ta „šedesátka nebo stovka“, protože se podle toho většina z nás orientuje. Např. Žárovka LED Value Cla 100, E27. V názvu je 100, tedy svítí jako 100W žárovka, má světelný tok 1521 lm (kdybyste chtěli srovnávat mezi žárovkou, úsporkou nebo ledkou) a příkon (tedy spotřebu) má 13 W.

Žhavený zdroj (klasická žárovka), halogenový zdroj, kompaktní úsporný zdroj, LED zdroj (různé velikosti zdroje)

 

2. Chci úsporu v novém designu - nové svítidlo

Moderní svítidla mají velmi dobrou účinnost i skrze svou konstrukci, a tak úspora je velmi podobná jako u samostatných LED zdrojů. O něco složitější je montáž, kdy je potřeba vyměnit celé svítidlo – odpojit vodiče a zapojit je do nového svítidla (a měl by zapojovat odborník). Občas můžou být potřeba i drobné stavební úpravy. Pokud si zrovna nový interiér navrhujete, je to ideální čas, kdy moderní LED svítidla integrovat do interiéru tak, aby celkově působil kompaktně a plnil Vaše nároky jak světelné, tak estetické. Svítidla můžou být designová výrazná, subtilní funkční anebo naopak jenom doplňková – tzv. náladová nebo ambientní. Řadíme sem i tzv. LED pásky, které jsou také v různých provedeních a které se dají použít jako funkční svítidlo (např. pod linkou) nebo jako náladové osvětlení (v podhledech a nikách).

Svítidlo Smart+ Circular Pendant vyhrálo cenu Best of Design

 

3. Chci úsporu a k tomu stmívat mobilem

Pro vás je tady řada chytrého osvětlení Smart+, která obsahuje zdroje, svítidla i pásky a to vše ještě s technologií Wifi, která vám umožní ovládání krom standardního vypínače také Wifi ovladačem, vašim chytrým telefonem nebo hlasovými povely. Je tedy potřeba mít doma Wifi síť a svítidla k ní připojit, ale není potřeba dalších bran či hubů.

 

Podrobnější informace k výrobkům Smart+ tady.

Video česky, jak výrobky jednoduše nainstalovat tady.

Video česky, jak svítidla jednoduše ovládat mobilem tady.

 

K používání výhod chytrého osvětlení vám stačí WiFi síť

 

Ale já už doma ledky mám!

Gratulujeme! Jdete s dobou a už teď pro svou peněženku děláte maximum. Další kroky samozřejmě existují, ale nebudou už mít tak znatelný efekt. Teď už je to jenom o tom klasickém „proč se svítí v té kuchyni, když tam nikdo není?!?“ aneb svítit jenom tehdy, když je potřeba. Takže buď můžete chodit a trpělivě vše zbytečně svítící zhasínat (po dětech třeba), anebo existují ještě různé systémy na ovládání osvětlení založené buď na časových profilech, nebo na senzorech pohybu. S těmi časovými profily vám pomůže aplikace LEDVANCE Smart+ v mobilu a svítidla a zdroje Smart+ z předchozího odstavce. Buď vám ušetří pochůzky po bytě a všechno vypnete mobilem nebo si přímo nastavíte, kdy a jak mají svítidla svítit (a také se třeba stmívat a obráceně) a kdy ne.

 

 

Používáme soubory cookies, ať víme, jak naše služby neustále zlepšovat.

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

Upravit
Rozumím