Jak stříhat živý plot

16. 5. 2022

Pokud máte na zahradě živý plot, jistě oceňujete soukromí, které vám poskytuje a stín, který v létě využíváte. Kromě toho se živý plot stává i domovem pro některé druhy ptáků a další užitečné živočichy. Během roku vyroste živý plot až o několik desítek centimetrů. Pokud chcete, aby byl stále hustý a upravený, je potřeba se o něj náležitě starat a pravidelně ho zastřihovat.

Kdy stříhat?

Pokud jste si pořídili živý plot nově, po vysazení ho sestřihněte na cca dvě třetiny původní výšky. Poté už zastřihovat nemusíte. Ve druhém roce, v období od května do srpna byste měli zastřihnout výhony třikrát až čtyřikrát. V dalších letech lze živé ploty upravovat i zastřihovat až třikrát ročně – vždy ale závisí na typu dřeviny. Pokud máte doma jehličnany, ty stačí zastřihnout jednou za rok. Přelom června a července je vhodný pro první střih – je to období, kdy končí jarní růst. Další vhodné období je pak během srpna, kdy se keře a stromy připravují na zimu. 


Tipy pro tvarování

Pokud chcete tvarovat živý plot či keře, měli byste zvolit hustě rostoucí dřeviny, jako je zimostráz či tis. Hlavní těžiště tvaru, o který usilujete, tvoří silné větve, které se jemně rozvětvují. Aby dostaly ten správný tvar a směr, ohebné větve můžete zafixovat drátem. Pokud uvažujete o geometrických tvarech jako jsou např., koule či pyramidy, použijte napnuté provazy či formu z dřevěných latěk. Formu obtočíte kolem rostliny a ostříháte všechny přečnívající výhonky.

 

Máte-li na zahradě vysokokmenné rostliny, můžete dobře tvarovat i ty – krásně vyniknou zvláště ty usazené v nádobách. Troufáte si na složitější figurální tvary – postavy či zvířata? Proč ne – fantazii se meze nekladou! Stačí když si postavíte konstrukci z pletiva, kterou natvarujete na keř. Pak už stříháte podél drátu. Je velmi důležité mít dobře ovladatelné, ostré nůžky, které vám pomohou v přesném střihu. Pak už jen stačí několikrát do roka odstranit přečnívající výhony, čímž podpoříte hustý růst keře. 

Čím zastřihovat?

I když zastřihujete živý plot či keř poněkolikáté, dbejte prosím na svou bezpečnost. Výběr nástrojů záleží na charakteru plotu. Pokud je malý, zcela jistě postačí k úpravám klasický plotostřih. Pokud máte na zahradě špatně přístupný či opravdu vysoký plot, vyplatí se určitě koupit pilku s teleskopem, kterou je možné použít až do třímetrové výšky. Potřebujete zastřihnout jednotlivé přerostlé větve? Použijte klasické manuální nůžky na větve, případně ruční pilky. Pro drobné úpravy jsou vhodné zahradní nůžky na živý plot.

Ať už používáte jakékoli nástroje, dbejte, aby byly vždy dobře naostřeny a nezapomeňte také na ochranné pomůcky – ochrannou obuv, ochranu zraku a přilbu. Před použitím vždy nástroje zkontrolujte.

 

Přejeme hodně zdaru a inspirace při vašem zahradničení!

Používáme soubory cookies, ať víme, jak naše služby neustále zlepšovat.

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

Upravit
Rozumím