Barvy pro útulný domov

7. 6. 2022

Chcete dát svému domovu svěží vzhled? Nebojte se barev.

Představíme vám různé druhy nátěrů včetně tipů, kam se hodí. Odhalíme vám tajemství míchání odstínů v domácích podmínkách a přiblížíme, jaké výhody vám přináší naše profesionální míchací centrum, které najdete ve všech našich prodejnách.

Vlastnosti barev, které vám pomůžou s výběrem

Kryvost je schopnost barvy krýt to, co je pod ní. Důležitý parametr ve chvíli, kdy malujeme barvu přes barvu. Nátěry s vysokou kryvostí zvládnou schovat, co je pod nimi, již první vrstvou. Barvy s nízkou kryvostí budou prosvítat i po třetím nátěru. Pozor, kryvost klesá s ředěním. 

Vydatnost udává, na jak velkou plochu vydá určité množství barvy. Typicky se jedná o rozlohu v metrech čtverečních z jednoho kilogramu nebo z litru barvy. Doporučujeme počítat plánovanou spotřebu barvy spíše ze spodní hranice udávané výrobcem na obalu a vzít si raději o něco málo barvy více.  Proč raději počítat s rezervou? Abyste se vyhnuli školácké chybě a ošklivému fleku! Typický problém závěru malování: zbývá natřít posledních pár metrů, ale barva už nevystačí, tak ji naředíme. Jenomže protože platí, že čím více ředění, tím nižší kryvost, bude tato oblast na pohled viditelná.

Paropropustnost je schopnost propouštět páru. Důležitý parametr všude tam, kde je vlhko. Paropropustná barva umožňuje stěně dýchat a proto se hodí úplně všude.

Omyvatelná barva snáší otření nejen vlhkým hadříkem. Uplatní se v kuchyni, jídelně nebo dětském pokoji. Hodí se i pro koupelnu nad dlaždičky. S vodou může přijít do kontaktu nejdříve 24 hodin po druhém nátěru. Omyvatelnou barvu není třeba škrábat, proto raději kvalitně připravte povrch před prvním nátěrem a dále přetírejte kvalitní akrylátovou barvou, které se na ni dobře chytí.

Otěruvzdorná barva je ideální do interiéru, protože na vašem oblečení nezanechává šmouhy, pokud se opřete o zeď. Většina barev už je v dnešní době otěruvzdorná, kromě těch úplně nejzákladnějších, nejlevnějších barev. Ty jsou vhodné snad jen do sklepa. Pro natírání interiérů proto na barvě nešetřete a volte střední anebo vyšší kvalitu.

UNI HOBBY TIP: Vybrali jste si tmavý odstín barvy?  Pak jako základ určitě nepoužívejte bílou barvu, která by prosvítala. Můžete buď použít barvu s vysokou kryvostí přímo na stávající nátěr anebo lze jako základní nátěr použít světle šedou barvu.

Typy barev

Vinylová barva je vysoce kvalitní matná barva odolná proti otěru. Ačkoliv je omyvatelná, má výbornou paropropustnost. Další výhodou vinylové barvy je velice dobrá vydatnost, stálobarevnost a luxusní vzhled.

Akrylátová barva je výborná volba k vám domů. Je odolná, omyvatelná a stálobarevná. V současnosti jsou již akrylátové barvy paropropustné i prodyšné, hodí se všude. Výhodou akrylátu je, že dobře kryje a dá se nanášet v mnoha vrstvách na sebe, aniž by se musel předchozí nátěr škrábat.

Tónovací barva je koncentrát pro míchání pastelových odstínů. Podle návodu výrobce nalijete tónovací barvu do jakékoliv bílé barvy a promícháte. Upozorňujeme, že v domácích podmínkách nelze namíchat sytou a tmavou barvu. Navíc počítejte s tím, že pigment tónovacích barev na slunci vybledne dřív než barvy namíchané.

Latexová barva je odolná proti otěru, lze ji omývat ale paropropustnost latexu je nízká, což může činit potíže. Nevhodné je používat latex všude tam, kde zeď potřebuje dýchat. Latexové barvy lze doporučit spíš na natírání stromků, než na stěny v domácnosti.

Vápenná barva se používá především ve starých kamenných domech a tam, kde potřebujete zároveň i dezinfekci. Vápenný nátěr je vysoce paropropustný a prodyšný a je prevencí proti plísním. Zároveň plísně likviduje, a proto je i vynikající do místností s vyšší vlhkostí, jako jsou sklepy, chodby a přízemní prostory. Nezastupitelnou roli má v kamenných domech. Pokud ale bydlíte v moderním suchém domě, vyberte si raději barvu odolnější proti otěru. Budete-li chtít vápennou barvu tónovat, pak je lépe použít práškové barvy, nikoliv tekutou tónovací barvu.

Míchání barev: Doma, od výrobce, nebo od specialistů?

Ne každý touží po stěnách bílých jako sníh. Barvy dokáží interiér opticky zvětšit, nebo zmenšit; pocitově prohřát, či naopak ochladit. Působí také na lidskou psychiku. Některé odstíny vás uklidní, další naopak probudí energii. Barvy zkrátka patří do života.

Aktuální módní trendy radí interiér zařídit v duchu tří harmonicky sladěných barev. Výběr odstínu je proto někdy opravdu náročný. Chcete, aby stěny ladily k nábytku, podlaze a dveřím. Rádi byste k danému odstínu sehnali harmonicky slaněné doplňky, jako jsou závěsy nebo dekorativní polštář na pohovku.

Dobrou zprávou je, že v současné době si můžete vybírat z nepřeberného počtu odstínů. Například vzorníky v míchacích centrech Uni Hobby mají zhruba 55 000 odstínů. Pokud jste méně nároční, vyberete si určitě ze standardní nabídky jednotlivých výrobců nátěrů. A když máte rádi všechno pod palcem sami, namícháte si vlastní pastelový odstín doma. Každá z těchto variant má své výhody. Pojďme si je přiblížit.

 

Barva předmíchaná od výrobce

Nejjednodušší je sáhnout po kyblíku namíchaném rovnou od výrobce. Vyberete si základní parametr barvy, tj. odolnost proti otěru či omyvatelnost. Následně zvolíte odstín, který vám vyhovuje nejlépe. Na všech prodejnách Uni Hobby jsou k dispozici vzorníky, které vám s výběrem pomohou. Pak už si jen barvu odnesete domů a můžete malovat.

Paleta módních odstínů se čas od času mění, počítejte proto raději s tím, že až dojde po letech na opravy, váš odstín už v nabídce předmíchaných barev být nemusí. Pak vás zachrání kolegové v našem míchacím centru, kde vám přesný odstín namíchají podle přineseného vzorku.

 

Výhody

+ Jednoduchost výběru

+ Namícháno od výrobce v garantované kvalitě

+ Koupím a jdu

Nevýhody

- Omezený výběr odstínů

- Nemám záruku, že se odstín nepřestane vyrábět

- Omezení v podobě daných velikostí balení

 

UNI HOBBY TIP: Pozor, barva v kbelíku, mokrá barva na zdi a suchá barva na zdi vypadají pokaždé úplně jinak!  Než začnete malovat, raději si barvu vyzkoušejte na malém vzorku zdi. Aby rychleji zaschla, můžete ji usušit fénem. Celou stěnu malujte teprve, až se vám podaří namíchat odstín barvy, se kterým budete spokojeni. znovu.

Míchání předmíchaných barev

Může se vám stát, že nenajdete kombinaci vlastností barvy a požadovaného odstínu. Nevadí! Barvy stejného druhu lze libovolně míchat mezi sebou. Nakupte si více předmíchaných odstínů a bavte se! Máte možnost stát se na chvíli designérem a realizovat se. Držte se jednoho osvědčeného pravidla, které vám ušetří spoustu peněz: nikdy nepřidávám světlou barvu do tmavé. Naopak, vždy přidávám tmavou barvu do světlé.

 

Výhody

+ Jednoduchost výběru

+ Zábavné a hravé míchání

Nevýhody

- Nikdy nelze namíchat stejný odstín dvakrát

- Značná nepředvídatelnost, těžko odhadnutelný výsledek

- V případě pozdějších oprav není v lidských silách trefit stejný odstín – v tom případě vás zachrání kolegové z našeho míchacího centra

 

 

Míchání bílé a tónovací barvy

Pokud rádi experimentujete, nevadí vám nedokonalosti a nechcete mít doma schované kyblíky s přebytečnou barvou, pak je pro vás ideální namíchat si vlastní odstín barvy doma podle citu. Vyberete si libovolnou tónovací barvu a bílou barvu podle vlastností, které potřebujete. Bílá barva se dělá v takovém množství různých typů balení, že si snadno nakombinujete potřebné parametry. A pokud by vám zbyla, můžete ji využít dále – ať na bílé plochy, nebo ji natónujete do jiného potřebného odstínu.

Samotné míchání pastelových odstínů vyžaduje pečlivost a trochu počítání. Podle vzorníku na lahvi tónovače si vypočítáte poměr k základní barvě, a toho se pak budete držet. Tónovací barvy se dají míchat také samy mezi sebou, díky tomu můžete paletu odstínů výrazně rozšířit.

Snažte se natónovat si všechnu barvu najednou předem. Pokud budete nuceni nastavovat, může být změna odstínu na stěně patrná.

Jak správně tónovat barvy:

  • Zjistíte si, kolik metrů čtverečních budete natírat
  • Vynásobíte tuto plochu dvěma
  • Zakoupíte bílou barvu v množství alespoň o deset procent větším, než vám vyšlo
  • Natónujete vše naráz a promícháte

Pamatujte na to, že opravovat se musí vždy celá stěna. Tónovací barvy totiž snadno ztrácejí pigment a vyblednou dříve, než barvy namíchané.

 

UNI HOBBY TIP: Kartička s ukázkou barevných tónů je víceúčelovým pomocníkem, kterého oceníte hned několikrát. Zejména, když:
  • ještě nejste finálně rozhodnutí. Na prodejně si vyberte skupiny tónů, které se vám nejvíce líbí. Odneste si vzorníčky domů a volbu zfinalizujte přímo tam, kde barvu budete aplikovat.
  • si potřebujete na barvy posvítit. Odstíny vnímáme jinak, když na ně svítí slunce, teplá žárovka, nebo studená zářivka. Vzorník vám prozradí, jak se vámi vybraný odstín chová při různém osvětlení.
  • chcete domíchat barvu. Ať už proto, že jste neodhadli potřebné množství, nebo potřebujete po nějaké době opravit nátěr stěny. Pokud si doma schováte vzorník od namíchané barvy, máte vyhráno

Barva od profesionálů z míchacího centra

Nejkomfortnějším způsobem, jak domov prozářit barvami, je návštěva míchacího centra Uni Hobby. V několika jednoduchých krocích získáte téměř libovolný odstín nátěru. Navíc ve vámi zvolené kvalitě odolnosti. U předmíchaných barev jste omezení nabídkou výrobce. Otěruvzdornou dělá v nějaké paletě, omyvatelnou v jiné. V míchacím centru takto limitovaní nejste. Záleží jenom na vašich potřebách a fantazii.

Když se rozhodnete svěřit se do rukou profesionálů v míchacím centru, potřebujete si předem promyslet odpověď na tři základní otázky:

  1. Co chci natírat?
    Volba správné a kvalitní barvy je základ. Barva na fasádu musí splňovat jiné parametry než do obývacího pokoje. Stejně tak se odlišují lazury na dřevo a kov.
  2. Kolik má nátěr vydržet?
    Odolnost malby je tématem především v interiéru. Těžší kalibr se vám bude hodit do kuchyně a dětského pokoje – takzvané omyvatelné barvy můžete jednoduše očistit třeba vlhkým hadříkem. Všeobecně ale platí, že barvy z míchacího centra vydrží déle než předmíchané – jsou stálobarevné. Používají totiž kvalitnější a silnější pigmenty a proto neblednou jako barvy, které si sami namícháte doma. Oproti předmíchaným a tónovacím barvám vynikají také vyšší kryvostí i vydatností. Budete mít tedy méně práce, rychleji hotovo a nižší spotřebu.
  3. Jaký chci odstín?
    Největší výzvou bývá volba odstínu. Přece jenom téměř 55 000 odstínů je trochu jiná káva než nějakých deset dvacet předmíchaných od výrobce. Výhodou je, že míchací centrum disponuje vzorníky. Ty si můžete odnést s sebou a přímo doma se podívat, jak vámi vybíraný odstín ladí nejen s podlahou či nábytkem, ale také osvětlením. Barvy vypadají jinak na denním světle a jinak večer při umělém osvětlení! Opačným přístupem je přinést si vzorek barvy z domu do míchacího centra. Specialista v centru z něj naskenuje odstín a ten pak namíchá. Může se jednat o kus tapety, potahové látky; problém není ani přinést nám na prodejnu tričko nebo vaši milovanou židli. Lepší jsou matné povrchy vzorků, lesklé mohou výsledný odstín barvy mírně zkreslit.
 

Výhody

+ Množství barvy dle potřeby

+ Naprostá volnost při míchání odstínu

+ Volnost při volbě interiérové barvy (odolnost, cena)

+ Garance namíchání stejného odstínu i za několik let

+ Minimální množství odběru je 1 litr

Nevýhody

- Skenner nedokáže přesně naskenovat vysoce lesklé povrchy

- Nerozhodnému člověku bude dlouho trvat, než si z množství odstínů vybere

 
UNI HOBBY TIP: K barvě na stěnu vám namícháme i stejný odstín barvy na dřevo i na kov. Na etiketu vám kolegové napíšou název použitého odstínu a typ barvy. Tento kód si prosím vyfoťte nebo uschovejte. Příště vám podle něj snadno namícháme barvu znovu.
Používáme soubory cookies, ať víme, jak naše služby neustále zlepšovat.

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

Upravit
Rozumím