Jak vybrat bazén a jak o něj pečovat?

16. 5. 2022

Schladit se v horkém dni, protáhnout si záda, zařádit si s dětmi ve vlnách a večer poslouchat cvrčky, popíjet koktejl a koukat se na hvězdy. Tohle všechno si můžete dopřát, když si na zahradu pořídíte bazén. Nemusíte kvůli tomu obětovat zahradu, povolávat bagry ani utratit statisíce. Z naší nabídky si jednoduše vyberete bazén, který zvládnete za jeden víkend postavit i zprovoznit – úplně sami! Dáme vám také několik tipů, díky kterým zůstane voda ve vašem bazénu čistá jak v pískovém lomu.

 Při výběru bazénu si nejprve položte několik otázek:

1. Bazén na celý rok nebo jen sezónně?

První a zásadní otázkou při výběru bazénu je, zda chceme mít bazén na zahradě celý rok, nebo ho budeme instalovat pouze na léto. Sezónně užívané bazény se musí na zimu vypustit, vyčistit, složit a uklidit. Celoroční bazény stačí pomocí speciálních dezinfekčních přípravků zazimovat a voda v nich vydrží do další koupací sezony.

2. Kolik místa pro bazén máme?

Dále je potřeba zaměřit se na prostorové možnosti zahrady. Přesněji na to, kolik místa jsme ochotni bazénu vyčlenit. Musíme u toho myslet také na pohodlí – kromě bazénu potřebujeme místo také na bazénové schůdky, lehátka, sprchu nebo slunečník. Šířky bazénů se pohybují nejčastěji od 2 do 6 metrů, a to už jsou rozměry umožňující i souvislé plavání.

3. Kdo se v bazénu bude koupat?

Chcete si v bazénu zaplavat, nebo v něm plánujete dovádět s dětmi a relaxovat na lehátku? Zatímco pro plavce je vhodná větší hloubka, dětem zase vyhovuje nižší hladina. Vybírat nejčastěji můžete z bazénů o hloubce od 50 do 130 centimetrů.

4. Jakou filtraci vybrat?

Rozhodování vás čeká i při výběru bazénové filtrace, která je jedním z nejdůležitějších příslušenství jakéhokoliv bazénu, protože udržuje vodu čistou. Filtrace nasává vodu z bazénu a zachycuje nečistoty, a to nejčastěji do písku nebo kartušového filtru. Výsledkem je pak bezpečná a křišťálově čistá voda. Pro bazény do 5 tisíc litrů je dostačující kartušová filtrace, pro výkonnější a účinnější čištění je vhodná písková filtrace.

 

Nadzemní bazény

Nejsnazší cestou k pohodlnému koupání na zahradě je nadzemní nafukovací či plastový bazén s kovovou konstrukcí a nezbytnou filtrací. Kromě toho, že je jeho pořizovací cena nižší, nabízí i mnoho dalších výhod. Snadno ho dovedete udržovat sami a údržba je nenáročná na čas i na spotřebu chemie a elektřiny. Nepotřebuje žádný drahý profesionální servis. A hlavně, díky zvýšené hladině je snadnější chránit bezpečí zvířat i dětí před pádem do vody.

UNI HOBBY TIP: Novinkou na trhu jsou zastřešení na nadzemní bazény, které vám díky skleníkovému efektu prodlouží koupací sezonu. Jejich hlavní funkcí je ale zabránění padání nečistot do bazénu.  Abyste neztratili přehled a dobře viděli i na koupající se děti, je zastřešení vyrobeno z průhledného materiálu.

Nafukovací nadzemní bazén

Úplně nejrychlejší instalaci mají bazény s nafukovacím límcem. Geniálně jednoduchý systém pro všechny, kteří nechtějí nic kutit, ale chtějí se koupat nejlíp hned. Postačí vodorovný prostor a přívod vody. Doneste bazén na vybrané místo, položte ho na bazénovou podložku a nafoukněte vrchní kruh. A můžete napouštět!

Instalace trvá 20 minut + napouštění.

Nadzemní vířivky

Kdo chce následovat poslední trendy, prodloužit si koupací sezonu na celý rok a ještě si užívat relaxu v masážních bublinkách, ten jednoznačně zvolí vířivý bazén! Vybrat si můžete extra skladný pro dvě osoby i velikou a pohodlnou perličkovou lázeň pro šest lidí. Jeho instalace je snadná, stačí ho nafouknout – některé modely mají dokonce samonafukovací systém. Vodu ve vířivých bazénech lze ohřívat, takže se můžete hýčkat po celý rok. Vířivý bazén potřebuje bezpečné připojení k elektřině a pevný podklad s vysokou únosností.

Instalace trvá 20 minut + napouštění.

Nadzemní foliový bazén s opěrnou konstrukcí

Pro ty, kteří chtějí v bazénu udělat i pár temp, máme bazény s opěrnou konstrukcí. Ta díky svojí stabilitě udrží i bazény hlubší než 70 cm. Složíte ho snadno. Nejprve provléknete tyčky skrze tunýlky bazénové folie a zajistíte je plastovými lištami a pak už jen přicvaknete opěrné nohy. Některé foliové bazény se již prodávají doplněné o bočnicové panely, které dodávají bazénům luxusnější vzhled.

Instalace trvá 40 minut + napouštění.

UNI HOBBY TIP: Před zimou bazény snadno vypustíte, pečlivě očistěte vodou od zbytků chemie, nechte pečlivě vyschnout a složte zpátky do krabice. Pozor, skládejte folii tak, aby nevznikly ostré přehyby. Pokud folii na zimu dobře uskladníte, vydrží vám několik sezon. U bazénů s konstrukcí je třeba navíc rozložit i opěrné části a jsou-li kovové, ideálně je také ošetřit proti korozi.

Bazény s možností zabudování do země

Celoroční bazén s ocelovou konstrukcí stěn

Pokud nechcete na podzim bazén sklízet nebo nemáte místo, kam ho přes zimu uskladnit, je pro vás správnou volbou bazén s ocelovou konstrukcí stěn. Můžete si vybrat, zda vám lépe vyhovuje nadzemní umístění bazénu, částečné zapuštění nebo celkové zabudování bazénu do země.

Na zimu bazén částečně upustíte a zazimujete jenom filtrační zařízení. Stěny bazénu jsou vyrobeny z ocelového plechu s antikorozní úpravou, díky které vám budou sloužit mnoho sezon, přestože je necháte přes zimu venku. Bazénová folie je odolná proti mrazu, v případě, že po několika sezonách dojde k jejímu poškození, lze snadno dokoupit náhradní.

Pro tento typ bazénu si připravte rovné stabilní místo, odstraňte z něj porost a nasypte na zem nejméně 1 cm jemného písku, na který umístěte bazénovou podložku. Tento typ bazénu je lepší stavět ve spolupráci nejméně dvou osob, protože ocelová stěna je bytelná. Po jejím rozvinutí a zafixování do spodního kruhu z vodící lišty je třeba oblepit všechny spáry speciální páskou. Pak už můžete natáhnout bazénovou folii a napustit prvních pár cm vody. A už máte skoro hotovo! Po instalaci filtrace už můžete nacvaknout horní lištu a bazén napustit. Větší bazény je vhodné ještě doplnit opěrnými konzolemi. Je to sice trochu náročnější, ale máte hotovo na mnoho let dopředu!

Instalace trvá 130 minut + napouštění.

Maximální pohodlí

Spolu s bazénem je vhodné koupit i několik doplňků na jeho údržbu, abyste se nemuseli do obchodu zbytečně vracet. Někdy už mohou být součástí balení vašeho vybraného bazénu. Pokud je tam ale nenajdete, rozhodně si je přikupte v sekci bazénového příslušenství.

Při stavbě každého bazénu je nezbytná bazénová podložka, která chrání bazén před protržením, plísní nebo prorůstání trávy.

Svrchu pak musíme bazén chránit před nečistotami, hmyzem a listím. Nezbytností je proto krycí či solární plachta na bazén nebo zastřešení. Solární plachty navíc umožňují zvýšení a udržení teploty vody v bazénu.

Pokud se nám již do bazénu nějaké nečistoty dostanou, je vhodné vylovit je síťkou nebo je odsát bazénovým vysavačem. Vybrat si můžete ruční a poloautomatické vysavače, pro větší pohodlí se hodí plně automatické vysavače s možností řízení čištění přes mobilní aplikaci.

Pro prodloužení koupací sezony se velmi moderními a oblíbenými stala tepelná čerpadla či solární ohřevy.

Velice praktické jsou solární sprchy. Doporučujeme solární sprchu umístit blízko bazénu a na takovém místě, kam dopadají sluneční paprsky co nejdelší část dne. K instalaci solární sprchy nepotřebujete žádné stavební úpravy, její montáž je snadná a stačí ji rychlospojkou napojit na zahradní hadici.

PÉČE O BAZÉNOVOU VODU

Abychom měli vodu v bazénu čistou a bezpečnou po celou sezonu, potřebuje denně pár minut naší péče. Každý den bychom měli z bazénu vybrat nečistoty a zkontrolovat pH vody. Podrobný návod, jak správně pečovat o vodu naleznete v tomto dokumentu od firmy Marimex, odborníka na bazénovou chemii. Chcete-li ušetřit až 85 % na bazénové chemii, pořiďte si užitečného pomocníkasolinátor.

Pokud se chcete vyhnout chlorované vodě, vyberte si z naší nabídky bazénové chemie bez chlóru. Úpravu vody v bazénu pro děti nejlépe zvládnete s přípravkem Baby Pool Care, který je šetrný k jejich očím a pokožce.

UNI HOBBY TIP: Dobře si promyslete, zda budete chtít bazén sladkovodní nebo se slanou vodou. Slaná voda je vhodnější pro lidi trpící ekzémem, údržba a filtrace je však znatelně dražší. Pokud se pro slanou vodu přesto rozhodnete, vždy si u všech výrobků zkontrolujte, zda jsou pro styk se slanou vodou uzpůsobeny. Sůl je pro většinu materiálů agresivní a způsobuje korozi některých kovů či degradaci plastů.

Používáme soubory cookies, ať víme, jak naše služby neustále zlepšovat.

Tyto webové stránky používají soubory cookies a další sledovací nástroje s cílem vylepšení uživatelského prostředí, zobrazení přizpůsobeného obsahu a reklam, analýzy návštěvnosti webových stránek a zjištění zdroje návštěvnosti.

Upravit
Rozumím